web design articles

مقالات

تکنیکهای انتخاب فونت وب سایت

انتخاب فونت مناسب سایت در زیباسازی ظاهر وبسایت بسیار موثر است. به طوری که کاربران را به مطالعه مطالب سایت تشویق کرده و مخاطبان را ترغیب به  دنبال کردن مطالب سایت می نمابد.

با حضور بلند مدت مخاطبین در سابت ترافیک سایت افزایش می یابد. همانطور که می دانید مدت حضور کاربران در سایت و ترافیک بالای سایت اثر مثبتی بر سئو سایت خواهد داشت.

هیچکس هرگز یک نوشته ناخوانا یا با قلم ناخوشایند را مطالعه نمی کند به همین دلیل کاربران از صرف زمان زیاد در سایتی که فونت قابل قبولی نداشته باشد لذت نخواهد برد و سریعا سایت را ترک می کنند.

این نکته بسیار مهم است که مخاطب این سایت از مطالعه نوشته های سایت نوشته ها لذت ببرند و دیدن ظاهر سایت برای آنها خوشایند باشد در این نوشته به نقش فونت در جذب مخاطب و زیبا سازی ظاهر سایت می پردازیم.

اهمیت فونت سایت در چیست؟

اگر در حوزه طراحی وب فعالیت می کنید باید بدانید که فونت جزو گرافیک وب سایت محسوب می شود. ولی متاسفانه اغلب طراحان سایت توجهی به انتخاب فونت مناسب ندارند. لذا با استفاده از فونت های غیر استاندارد جذابیت و زیبایی سایت خود را کاهش می‌دهند.

اما فونت علاوه بر ظاهر بر روی جذب و ترغیب مخاطبین در دنبال کردن مطالب اثرگذار هستند. این امر باعث صرف زمان بیشتر مخاطب در سایت می‌شود .شاید عجیب باشد اما طراحان با انتخاب درست فونت سایت می‌توانند کسب و کار خود را گسترش دهند.

همچنین استفاده از فونت های نامناسب می تواند موجب خستگی چشم کاربران و در نتیجه خروج زود هنگام آنها از سایت شوند. با توجه به گسترش روز افزون وب سایت ها کاربران به راحتی از صرف وقت خود در وبسایت هایی که ظاهرا آنها را نمی‌پسندد صرف نظر کرده و در سایر وب سایت ها به دنبال مطالب و محصولات مورد نظر خود می گردد.

 

site font

چه فونتی برای سایت مناسب است؟

پیش از شروع کار طراحی سایت از خود بپرسید چه فونتی برای سایت مناسب است؟ یکی از مواردی که باید به آن توجه کنیم هویت سایت شما است.

باید بدانیم  می خواهیم چه احساسی را به کاربر القا کنیم آیا سایت شما یک سایت دوستان است و می‌خواهید با مخاطبان خود ارتباطی صمیمانه برقرار کنید؟ یا دوست دارید کاربران از تجارت شما یک تصور قوی، پایدار و مستحکم داشته باشد. هنگامی که بدانید می خواهید چه احساسی را به کاربر القا کنید می توانید از بین فونت های موجود بهترین فونت را انتخاب کنید.

چه انداره های برای فونت سایت مناسب است؟

به این نکته توجه کنید که فونت خیلی بزرگ نباشد که چشم کاربرد را بزند.  البته  اگر فونت  کوچک باشد برای مطالعه مطالب لازم به مدام زوم کند. که هیچ یک ازاین دو حالت مطلوب نیست. اگر می خواهید از فونت های فارسی استفاده کنید سایزهای ۱۰ تا ۳۳ پیکسل بهترین استاندارد هستند. با استفاده از این سایر ها، فونت های  موجود در سایت تان به شکلی زیبا در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

آیا داشتن یک سایت یک فونت برای سایت من کافیست؟

سیستم عامل های ویندوز و مک هر کدام فونت های مشخصی در مرورگرهای خود دارند و البته مرورگرها مختلف نیز تعداد مشخصی فونت را پشتیبانی می کند. لذا بهتر است که فقط یک فونت انتخابی نداشته باشید. می توانید در css سایت خود چندین فونت را تعریف کنید که اگر اولین فونت در دسترس نبود مرورگر  گزینه بعدی را از لیست می‌خواند. به همین ترتیب پیش می رود تا یک فونت مناسب پیدا کند.

ذکر این نکته خالی از اهمیت نیست که بهتر است برای افزایش سرعت وب سایت خود فونت ها را درون هاست بارگذاری کنید. در این حالت بهترین راندمان را از نظر سرعت خواهید داشت.

اهمیت تایپوگرافی را در نظر داشته باشید.

تایپوگرافی چیست؟

به بیان بسیار ساده تایپوگرافی هنر چیدن حروف برای نمایش متون است. تعاریف مختلفی برای واژه تایپوگرافی در لغت نامه ها یافت می شوند. مناسب ترین تعریفی که در اینجا سازگار است عبارست از:

تایپوگرافی هنری است، که در آن طراح تلاش می کند با تغییر عناصر متن مثل اندازه، شکل، فاصله حروف ، فاصله خطوط پاراگراف بندی و مواردی از این دست زبان بصری برای تایپ به وجود آورد.

تایپو گرافی در شاخه های متنوعی مانند طراحی لوگو، متون کتاب‌های کمیک، طراحی مالتی مدیا، تیراژ فیلم، طراحی گرافیک و … می تواند کاربرد داشته باشد. نکته حائز اهمیت استفاده از تایپوگرافی در جهت بهبود و ارتقاء زیبایی و ظاهر سایت است.

چند نکته را در زمینه تایپوگرافی سابت در نظر داشته باشید:

  • مهمترین عامل خواندن مطالب است هیچگاه خوانایی را فدای زیبایی یک فونت‌ نکنید اگر متن خوانا نباشند به کار کسی نمی آید.
  • سعی کنید ظاهر متون ساده و در عین حال تاثیر گذار باشد.
  • با رعایت  این تکنیک های می توانید به متون خود زیبایی بیشتری ببخشید.
    • اندازه فونت ها را تغییر دهید. این عمل علاوه بر ایجاد کنتراست و در نتیجه جلب توجه خوانند را می شود.
    • تکنیک دیگر برای ایجاد کنتراست استفاده از رنگ های متضاد است. سعی کنید در متون خود از رنگ‌های متضاد استفاده کنید. اما این رنگ ها بیش از سه رنگ نباشد که در این صورت از جذابیت و زیبایی کار شما خواسته خواهد شد.
    • قسمت هایی از متن که به نظر شما اهمیت بیشتری دارد را bold کنید.

اگر این نکات را مد نظر داشته باشید. علاوه بر زیبایی سایت تغداد بازدیدها ترافیک و در نتیجه سئو سایت شما ارتقا می یابد.

فهرست