web design articles

مقالات

اهمیت ظاهر سایت

از زمان اولین طراحی سایت ها نظر و دیدگاه مخاطبین همواره مورد توجه طراحان سایت بوده است. امروزه سازندگان ابتدا بر روی ظاهر و زیبایی سایت توجه می‌کنند و سپس به دنبال ساخت و اجرای کامل  وب سایت هستند. یکی از موثرترین دلایل میزان جذب و رضایت مخاطبین ظاهر سایت است. در نتیجه تاثیرگذارترین و مهمترین بخش طراحی یک سایت طراحی ظاهر و تاکید و چیدمان المان های بصری می باشد. ماحصل آنکه  مهمترین بخش از طراحی یک سایت باید به ویژوال اختصاص پیدا کند.

نکته حائز اهمیت اینکه باید بدانیم تفاوتی اساسی بین جذب مخاطبین و حفظ و نگهداری آنها در سایت وجود دارد اگر سایت طبق اصول و استانداردهای مشخصی طراحی شود می‌تواند آمار بازدید را در حد قابل قبولی نگهدارد، به طوری که کاربران به کرات به سایت بازگردند.  در غیر اینصورت تعداد مخاطبین با گذشت زمان ریزش کرده و ترافیک سایت کاهش می یابد.

بدون داشتن المان های ویژوال یک سایت جذابیتی نخواهد داشت. البته فراموش نکنیم که سادگی همیشه بهترین تاثیر را در مخاطب ایجاد می‌کند . سادگی باعث می‌شود کاربران در کمترین زمان و به راحتی به مطالب مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند. نمونه ای از طراحی ساده و کاربردی موتور جستجوی گوگل است که هر مخاطبی حتی بدون داشتن هیچ گونه سابقه کار در فضای مجازی قادر به استفاده از این سایت می باشد.

لذا پسندیده است صفحه اصلی که معرف  سایت بوده  و بیشترین اثر را در جذب و نگهداری کاربران دارد تا حد ممکن ساده باشد. البته نباید فراموش کرد است که مهمترین مطالب سایت می بایست در این صفحه قرار گیرند. پس برقراری تعادل بین سادگی و نمایش مطالب مهم در صفحه اصلی نکته ای  بسیار مهم است. در عین حال نباید اهمیت سایر برگه های سایت را نادیده گرفت.

برای به نمایش گذاشتن محصولات و خدمات در فضای وب به نحوی موثر برای مخاطب، باید کیفیت اولین برداشت مخاطب را تقویت کنیم. با در نظر گرفتن دو هدف اصلی جذب و حفظ مخاطب، سایت می تواند محصولات و خدمات را به صورت شایسته معرفی کند. ایجاد  کنتراست سایت نیز در  تاثیرگذاری بسیار موثر است.

کنتراست یا تضاد چیست؟

مغز  طوری عمل می کند که با سرعت تغییر ساختارها و اشکال را تشخیص می‌دهد. استفاده از کنتراست یا  تضاد  این امکان را می‌دهد که توجه مخاطبین را به مطلب مورد نظر طراح جلب کند. یکی از ساده ترین روش هایی که می‌توان با آن کنتراست را نشان داد درشت کردن و تغییر رنگ یک کلمه یا بخشی از متن است. همچنین می توان با تعییر رنگها، چیدمان المان ها و تغییر اندازه ها تضاد را در سایت ایجاد کرد. پس هر زمان که بخواهیم می‌توانیم با این تغییرات کوچک کنتراست ایجاد نمود  و در نتیجه توجه مخاطب را به مطلبی جلب کرد

از دلایلی که یک سایت ممکن است از زیبایی کافی برخوردار نباشد، نداشتن کنتراست است.

مطلب مهم دیگر تکرار در سایت است مغز به همان اندازه که می‌تواند تعییرات را شناسایی کند قادر است اتحاد و یکپارچگی مجموعه از آلمان‌ها را نیز بشناسند. این قدرت مغز که در کنار تضاد اتحاد را نیز تشخیص میدهد چندین چیز را به عنوان یک گروه واحد در نظر گیرد. این توانایی به مخاطب امکان می‌دهد تا سریع تر و بهتر یاد بگیرد.

طراح می توانند با استفاده از تکرار مشخص کند کدام یک از بخش‌های سایت شبیه به هم هستند و بیننده به کدام قسمتهای سایت باید به یک اندازه توجه کند. طراحان باید این تکرار را در کلیه بخشهای طراحی در نظر داشته باشد.

فهرست